PROFESCO: Jak przeprowadzić odbiór nowego domu lub mieszkania?
Jeszcze zanim wprowadzimy się do naszego upragnionego M, musimy dokonać jego odbioru technicznego od dewelopera lub spółdzielni. Warto przygotować się na tę okazję, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i kosztów w przyszłości.
Zakup domu czy mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga od szczęśliwego nabywcy załatwienia długiej listy spraw. Zanim jednak upragnione klucze trafią w nasze ręce, czeka nas formalne podpisanie protokołu odbioru lokalu. Stąd, jedną ze spraw, której warto poświęcić chwilę – jeszcze przed rozpoczęciem prac – jest odpowiednie przygotowanie się do odbioru nowego mieszkania lub domu.
Przed odbiorem
Dokładna inspekcja podczas odbioru pozwoli Ci ocenić, czy standard wykonania jest zgodny z wymogami i ustaleniami, i czy nie przysporzy dodatkowych problemów w przyszłości. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów za poprawki, odpowiednio przygotuj się do odbioru.
Krok 1
Zanim spotkasz się z przedstawicielem dewelopera, koniecznie zajrzyj do umowy. Jest ona bardzo ważnym punktem odniesienia. To tu znajdziesz informacje o standardzie, którego możesz wymagać przy odbiorze nieruchomości. Dla przykładu, jedni deweloperzy mają w swojej ofercie montaż grzejników i gniazdek, podczas gdy inni nie oferują tej usługi. W umowie sprawdzisz także, ile dni ma deweloper na usunięcie usterek (z reguły do 30 dni). Ta informacja może być istotna przy ustalaniu terminu prac z firmą wykończeniową.
Krok 2
Koniecznie zaopatrz się w plan domu czy mieszkania, aby móc porównać projekt na papierze ze stanem faktycznym nieruchomości. Dodatkowo, wymagajmy planu, który będzie uwzględniał układ przewodów elektrycznych i hydrauliki. Usprawni to parce wykończeniowe a także pozwoli uniknąć ewentualnych awarii podczas przyszłych remontów i aranżacji.
Krok 3
Umawiając odbiór pamiętajmy, że na miejscu jedynym źródłem światła będzie światło dzienne, więc spróbujmy zaplanować go, kiedy jest jeszcze jasno. Będzie nie tylko dokładniej, ale i bezpieczniej.
Krok 4
Na koniec nie zapomnij spakować niezbędnych narzędzi. Możesz je wypożyczyć od kolegi lub fachowca. Postaraj się o:
- długą poziomicę, minimum 2 metry,
- standardową zwijaną miarę lub dalmierz laserowy,
- duży kątownik,
- próbnik, oprawkę z żarówką i gniazdko.
Podczas odbioru
Nauczeni doświadczeniem naszych klientów i własnym wskazujemy obszary, nad którymi podczas odbioru warto się zastanowić. Oczywiście, nie dajmy się zwariować – nie mówimy tu o milimetrowych odchyleniach, jeśli nie mają wpływu na dalsze prace wykończeniowe czy na funkcjonowanie samego obiektu.
Powyższa lista ma wskazać właścicielom mieszkań i domów, na co powinni zwrócić szczególną uwagę podczas inspekcji nieruchomości, ale cennym źródłem informacji i ważnym punktem odniesienia są przede wszystkim przepisy techniczno-budowlane oraz umowa podpisana z deweloperem.
W pojedynkę czy w towarzystwie?
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy samodzielnie przeprowadzili rzeczoną inspekcję, która z pewnością uchroni nas przed wieloma przykrymi niespodziankami. Natomiast w idealnym świecie na odbiór zapraszamy fachowca – naszego przyszłego wykonawcę. Wybrana firma wykończeniowa dysponująca fachową wiedzą i sprzętem będzie w stanie przewidzieć, gdzie mogą pojawić się problemy, gdy już ruszą prace wykończeniowe, choć na tym etapie jeszcze ich nie widać. Poza tym możemy być pewni, że dopilnują wykrycia ewentualnych niedoróbek, bo to na ich barki spadnie cała dodatkowa praca i wszelkie wynikające z nich komplikacje.
Podpisanie protokołu
Podpisanie protokołu odbioru oznacza, że nie mamy zastrzeżeń co do wyglądu lokalu, i że został on wykonany zgodnie z umową. Dlatego wszelkie niedoróbki należy zgłosić przed podpisaniem protokołu. Możemy zrezygnować z podpisania protokołu na tym etapie i wrócić do niego po naprawie usterek lub podpisać go, ale zabezpieczyć się i umieścić w dokumencie odbioru wszystkie nasze uwagi, aby uniknąć sytuacji, w której usterki będziemy musieli usunąć na własny koszt.